Poslední dobou se často spojuje zdraví společně se zeleným čajem. Podle vědeckých výzkumů, kdy vědci zkoumají vliv čajů na lidské zdraví, je pro lidi o něco více, prospěšnější bílý čaj. Oba dva čaje, zelený i bílý se získávají z kamélie čínské. Bílý čaj lidé pijí už velmi dlouho, skoro dvanáct set let, v dobách staré Číny byl bílý čaj označován jako čaj císařů. Čínští panovníci tak oním šálkem bílého čaje hostili své velmi významné, často nejvýznamnější návštěvy, které na svém dvoře příjmali. Právě v dnešní době si tento čaj můžete dopřát i vy a tak trošku se přenést do staré Číny.
Černý čaj má jednu z charakteristik a to tu, že lístky čaje se zpracovávají za pomoci oxidace, tedy plně oxidují, zelený čaj však oxidací vůbec nepodstupuje. Bílý čaj tak spíše má jako charakteristiku to, jakým způsobem dochází k jeho získávání.
U bílého čaje tak dochází k trhání a ke sklízení ještě než se lístky dokáží naplno otevřít, to je právě ta chvíle, kdy jsou poupata rostliny ještě pořád pokryty stříbrno-bílými chloupky, které jsou hebké. Z toho také pochází samotný název čaje. Tím, jak se bílý čaj sklízí je tak považovaný tento čaj za něco vzácnějšího, než jsou ostatní čaje, a to se také může projevovat na ceně bílého čaje, která může být vyšší, ovšem nijak výrazné zvýšení to není. Tím, že je sklizeň bílého čaje tak specifická, trvá sklizeň jen několik málo dní v roce, a proto asi nikdy nezískáme tolik množství bílého čaje, kolik bychom chtěli.
Bílý čaj má mnoho shodných rysů se zeleným čajem. A to i díky tomu, že podobně jako bílý čaj neprochází oxidací a také jeho zpracování je velmi kusé. Zaměříme-li se na jeho chuť, je rozdíl mezi čaji velmi dobře rozpoznatelný a to také pro ty, kteří nejsou odborníky přes čaje. Samotný zelený čaj má typickou syrovou chuť, kděžto čaj bílý chutná zcela jinak. Jeho chuť je jemná a lehká. Podmínkou pro chutě však je, že musíte dodržet doporčený postup pro přípravu, zejména hlavní podmínku, aby čaj nebyl v žádném případě zaléván vroucí vodou, voda by měla mít teplotu 80 °C.
Je to také další podobnost bílého čaje se zeleným čajem. Podobnost je také i ve zdravotních účincích čajů. Pro lidské zdraví jsou velmi prospěšné antioxidanty, antioxidanty v bílém čaji nalezneme v opravdu velkém množství. Pokud bojujete s nadváhou, je bílý čaj také prospěšný, působí totiž velmi pozitivně na lidský metabolismus. Laboratoře také ukazují, že látky, které jsou přítomné v bílém čaji, dokážou dobře blokovat vznik a také ukládání nových tukových buněk, pomáhají také při spalování tukových buněk, které jsou ve vašem těle už přítomny. Existuje také intenzivní výzkum, který zkoumá možnosti bílého čaje, zda se dá uplatnit také v boji proti rakovině.
Bílý čaj se uplatňuje také v laboratořích kosmetického průmyslu, využívají se jejich výtažky a to zejmén kvůli antioxidačním, antibakteriálním a omlazujícím účinkům.